Mercedes-Benz klasy E – czy warto kupić używany?

Luksusowe, niezawodne, zapewniające wysoki komfort jazdy, a do tego w przystępnej cenie – takie są właśnie Mercedesy klasy E z rynku wtórnego. Przedstawiamy poszczególne generacje tego modelu oraz podpowiadamy, na co zwracać uwagę kupując wersje używane.

Mercedes-Benz klasy E – to warto wiedzieć

Mercedes-Benz klasy E to luksusowe samochody wyższej klasy, produkowane od 1993 roku. Przez te lata pojawiło już się pięć generacji tego modelu. Początkowo dostępne były aż cztery wersje nadwozia: czterodrzwiowy sedan, pięciodrzwiowe kombi, dwudrzwiowe cabrio oraz dwudrzwiowe coupe. Od 1995 roku, czyli od kiedy wprowadzono drugą generację, niemiecka marka zrezygnowała z coupe oraz cabrio, które pojawiły się dopiero w latach 2009-2016, w ramach czwartej generacji i produkowane są do dziś.

Bez względu na wersję, Mercedes-Benz klasy E to luksusowy pojazd, będący symbolem niezawodności oraz bezpieczeństwa. Ze względu na wysoką cenę, największą popularnością cieszą się modele dostępne na rynku wtórnym, dlatego pokrótce je omówimy, a także zwrócimy uwagę na typowe awarie i usterki. Bo choć samochody osobowe Mercedes-Benz słyną z bezawaryjności, trzeba pamiętać, że ich naprawy mogą okazać się kosztowne. Dlatego kupując pojazd na rynku wtórnym, warto go dokładnie sprawdzić, również u mechanika.

Mercedes W124

Najstarszym, choć wciąż widocznym na polskich drogach modelem Mercedesa klasy E, jest W124. Tym kodem fabrycznym oznaczane był typ nadwozia sedan, jeśli natomiast chcesz kupić kombi, szukaj Mercedesa S124.

Co ciekawe, pierwsza generacja klasy E, to tak naprawdę zmodernizowany, popularny model 124 – niemiecka marka pozostała przy tym nazewnictwie, aby nie wprowadzać klientów w błąd. Dzięki temu, że samochód ten został wyprodukowany z wysokiej jakości materiałów, nadal możesz go kupić w dobrym stanie, z drugiej ręki. Na co uważać? Przede wszystkim na korozję, która jest słabym punktem wersji W124. Często pojawiają się też wycieki ze skrzyni biegów. Rekompensuje to jednak wysoki komfort podróżowania, a także niska cena – to luksusowe auto możesz mieć nawet za kilka tysięcy.

Mercedes W210

Druga generacja klasy E to Mercedes W210 (sedan) i S210 (kombi). Oferowany był aż w trzech liniach stylistycznych, dzięki czemu klienci mogli dopasować go w pełni do swoich gustów i preferencji. Niestety, także w przypadku drugiej generacji niemiecka marka nie poprawiła sposobu zabezpieczenia nadwozia, a korozja pojawia się w szczególności na nadkolach, w progach, drzwiach i tylnej klapie. Zanim kupisz ten model na rynku używanym, dokładnie sprawdź, czy instalacja elektryczna jest sprawna, bo ta również może powodować szereg problemów.

Mercedes W11

Trzecia generacja klasy E pojawiła się w 2002 roku. Co się zmieniło? Przede wszystkim klienci mieli do wyboru zupełnie nową gamę silników, modyfikacji podległa również lista wersji wyposażenia. I tu już mamy dobrą wiadomość – zabezpieczenia antykorozyjne są o wiele lepsze, niż w poprzednich modelach i nawet na kilkunastoletnich autach rdza pojawia się jedynie powierzchniowo.

A jak jest z awaryjnością? Ta jest już dość duża, kupujący powinni dokładnie sprawdzić automatyczną skrzynię biegów, składane lusterka oraz wszelkie elementy wyposażenia.

Mercedes W212

Wśród kupujących największym zainteresowaniem cieszy się Mercedes Klasy E czwartej generacji – W212 oraz S212. Za kilkuletnie auta w dobrym stanie należy zapłacić od ok. 50 000 zł.

Za co się płaci? Przede wszystkim za wygodę i bezpieczeństwo, co sprawia, że Mercedes W212 jest popularny zwłaszcza wśród… taksówkarzy. Modele te wyposażone są m.in. w systemy automatycznego hamowania awaryjnego, a także w adaptacyjnego asystenta świateł. Wnętrze jest komfortowe, przestrzenne, zarówno kierowca, jak i pasażerowie mają sporo miejsca. Dodatkowo samochód jest niezawodny, bezawaryjny. To, na co radzimy zwracać uwagę, to przede wszystkim przebieg, bo jak już wspominaliśmy – to model chętnie wykorzystywany przez firmy taksówkarskie.

Mercedes W213

Piąta generacja klasy E to auta po gruntownej modernizacji, wyposażone w wiele systemów poprawiających bezpieczeństwo i komfort jazdy. Na rynku wtórnym nie znajdziesz wiele ofert tych pojazdów, za to w większości przypadków kupisz samochód bezusterkowy.

2 myśli na temat “Mercedes-Benz klasy E – czy warto kupić używany?

  1. Wśród moich znajomych jest wielu fanów tych samochodów. Niektórzy ściągnęli je nawet zza granicy. Ja sam to rozważałem, ale nie wiem… Nie do końca mi się widzi taki mocny, wymagający samochód.

  2. Moim zdaniem warto kupować Mercedesy używane, bo to są dobre auta. A te wykonane dawniej, najlepiej jeszcze w latach 90, jeśli poprzedni kierowca jeździł mało, w ogóle są strzałem w dziesiątkę. Takie moje skromne zdanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *