Kto wynalazł samochód, czyli pierwsi wynalazcy aut

Samochód to pojazd, bez którego w dzisiejszych czasach nie wyobrażalibyśmy sobie życia. Dzięki autom osobowym, ciężarowym i wielu, wielu innym, jesteśmy w stanie przemieszczać się i przewozić wiele towarów na duże odległości. Kto jednak wpadł na pomysł wynalezienia samochodu? Jak zaczęła się jego historia?

Kiedy pojawiły się pierwsze samochody?

Wbrew pozorom odpowiedzenie na to pytanie jest wcale łatwe, ponieważ proces powstania pierwszego samochodu jest mocno rozciągnięty w czasie. Nad opracowaniem tak zwanych pojazdów samobieżnych pracowano już w XV wieku. Nad projektem pracował między innymi Roberto Valturio oraz znany każdemu Leonardo da Vinci. Pierwsze wzmianki o pojazdach napędzanych parą pojawiły się w połowie XVII wieku, a w XVII wieku zaprezentowano pierwszy samobieżny pojazd mechaniczny, który został opracowany przez francuskiego inżyniera Jacques’a de Vaucansona.

To rzecz jasna były dopiero początki, ale pokazuje to w sposób jasny, że opracowanie pierwszego samochodu to nie pomysł jednego człowieka, a całej grupy ludzi. Każda z takich prób przybliżała coraz bardziej do ostatecznego stworzenia pojazdu, znanego nam doskonale dziś.

Nicolas Joseph Cugnot

Nicolas Jospeh Cugnot to francuski inżynier, który żył w latach 1725 – 1804 i był twórcą pierwszego ciągnika o napędzie parowym, którego podstawową funkcją było transportowanie artylerii dla armii francuskiej. Nie był on zbyt szybki, osiągając ledwie 3,6 km/h i mogą jednocześnie przewieźć dodatkowo 4 osoby, przy czym musiał sobie robić przerwy co kilkanaście minut. Nie było to duże osiągnięcie i bardzo szybko stracił swoje finansowanie. Niewątpliwie jednak warto odnotować ten szczegół w historii motoryzacji.

Carl Benz

Kolejną osobą, której nie trzeba za bardzo przedstawiać, jest Carl Benz, który w 1885 roku zbudował pierwszy trójkołowy pojazd z czterosuwowym silnikiem i go opatentował. W ten sposób zapisał się w historii, jako twórca pierwszego samochodu. Był napędzany benzyną i osiągał prędkość do 16 km/h. Benz wykorzystał w konstrukcji, opracowany kilka lat wcześniej przez Gottlieba Daimlera i Wilhelma Maybacha jednocylindrowy czterosuwowy silnik spalinowy, który został opatentowany właśnie w 1885 roku. Z czasem Benz zaczął udoskonalać swoje pojazdy, a jego fabryka pracowała pełną parą.

Andreas Flocken

W historii motoryzacji zapisał się także Andreas Flocken, który uważany jest za konstruktora pierwszego samochodu o napędzie elektrycznym. Pierwszy silnik elektryczny opracowany został dzięki odkryciu indukcji elektromagnetycznej przez Michaela Faradaya. Pierwszy akumulator kwasowo-ołowiowy stworzony został w 1859 roku przez fizyka Gastona Plante, co zaowocowało późniejszymi konstrukcjami pojazdów o takim napędzie. Najpierw we Francji i Wielkiej Brytanii opracowano niezależnie pojazdy trójkołowe, a później w 1888 roku został zbudowany przez Andreasa Flocken’a czterokołowy pojazd osobowy.

Ludwig Lonher i Ferdinand Porsche

Nazwisko Lonher nie jest może zbyt znane jak Porsche, ale obaj panowie – Lonher przedsiębiorca oraz Porsche konstruktor – w 1900 roku zaprezentowali pierwszy pojazd o napędzie hybrydowym, spalinowo-elektrycznym. Był to niezwykły wynalazek, który nie znalazł zastosowania w powszechnym użyciu tylko i wyłącznie z powodu wysokich kosztów produkcji. Zainteresowania takim typem pojazdu odżyło dopiero w latach 70. Niewątpliwie byli oni jednak pionierami w tej dziedzinie.

Jedna myśl na temat “Kto wynalazł samochód, czyli pierwsi wynalazcy aut

  1. Szkoda, że nie ma więcej info o osobach, które miały wpływ na rozwój motoryzacji poprzez ulepszanie aut. Tam też można znaleźć ciekawe postaci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *