Wymiana opon – kiedy jest konieczna? Ile kosztuje wymiana opon?

Polscy kierowcy zazwyczaj zmieniają opony dwa razy w roku – późną jesienią i wiosną. Nie jest to obowiązkowe, jednak większość użytkowników samochodów decyduje się na to, sugerując się opiniami specjalistów. Czy wymiana opon jest konieczna? Po czym rozpoznać, że trzeba kupić nowe opony? Ile kosztuje wymiana opon?

Wymiana opon – kiedy jest niezbędna?

Nie ma sztywnych zasad, które by regulowały, kiedy zmienić opony na zimowe i kiedy zmienić opony na letnie. Są jednak wskazania wulkanizatorów, kiedy jest dobry czas, żeby się na to zdecydować. Kiedy zmienić opony na letnie? Wtedy, kiedy średnia dobowa temperatura przekracza 7’C. Warto jednak nie robić tego pierwszego dnia, ponieważ pogoda, zwłaszcza wiosną, potrafi być zmienna. Zgodnie z tą zasadą, opony należy zmienić na zimowe, kiedy średnia dobowa temperatura będzie niższa niż 7’C. Nie ma sensu czekać, aż na drogach pojawi się lód, czy śnieg. To właśnie wtedy kierowcy najczęściej w pośpiechu chcą zmieniać opony, a w zakładach wulkanizacyjnych pojawiają się kolejki.

Kiedy wymienić opony na nowe?

Wymiana opon jest sugerowana nie tylko wtedy, kiedy zmienia się pora roku. Chociaż dla wielu osób, kupno nowych opon wiąże się ze sporym wydatkiem, nie należy od tego uciekać. W grę wchodzi nie tylko komfort jazdy, ale i bezpieczeństwo. Po czym więc rozpoznać, że opony trzeba zmienić na nowe? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę głębokość bieżnika. Według polskich przepisów minimalna głębokość dla samochodów osobowych wynosi 1,6 mm. Dla porównania nowe opony mają bieżnik o głębokości nawet 8 mm. Im bardziej zużyte te opony, tym płytszy staje się bieżnik. Co się wtedy dzieje? Wydłuża się droga hamowania na mokrej drodze, co może doprowadzić do kolizji i wypadków.

Kiedy więc trzeba zmienić opony na nowe? Specjaliści od wulkanizacji sugerują, że o nowych oponach letnich należy pomyśleć, kiedy ich bieżnik ma 2 – 3 mm, w przypadku opon zimowych granica ta wynosi 4 mm.

Nie bez znaczenia jest też okres użytkowania opon. Nie powinno się jeździć na oponach, które mają już 10 lat, nawet jeśli ich bieżnik ma jeszcze wystarczającą głębokość. Guma z czasem się starzeje, zmieniają się jej właściwości, co może wpłynąć na gorszą przyczepność podczas jazdy. Wśród objawów zużytych opon wymienia się także wybrzuszenia, rozwarstwienia, pęknięcia, odparzenia, czy odklejający się bieżnik.

Ile kosztuje wymiana opon?

Ceny wymiany opon zależą od kilku czynników. Wśród nich jest średnica i rodzaj felgi. Inne cenniki są dla opon na felgach stalowych i aluminiowych, inne też dla opon o średnicy 13 czy 17 cali. Koszt wymiany opon zależy też od tego, gdzie taka usługa jest wykonywana. Najwięcej zapłacimy oczywiście w większych miastach, takich powyżej 300 000 mieszkańców. Średnio wymiana opon kosztuje nie mniej niż 50 zł. Jeśli dodatkowo ma to być wymiana opon z wyważaniem, wówczas koszty rosną i zaczynają się od 70 zł. Droższa jest wymiana opon na felgach aluminiowych. W ich przypadku cena wynosi od 90 zł wzwyż, już z wyważaniem. Najwięcej zapłacą posiadacze opon o dużych średnicach. Koszt takiej wymiany w dużym mieście szacuje się na co najmniej 180 zł, już z wyważeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *