Badanie techniczne pojazdu – co jest sprawdzane podczas corocznego przeglądu?

Właściciele samochodów muszą raz w roku udać się na stację diagnostyczną w celu wykonania badania technicznego pojazdów. Na ich podstawie serwisant stwierdza, czy auto może być dopuszczone do ruchu, a jeśli nie, wskazuje usterki, które należy naprawić, aby pozytywnie przejść ten test. Jak się do tego przygotować? Co jest sprawdzane podczas przeglądu?

Badanie techniczne pojazdu – zmiany

Na początku warto wiedzieć, że od 2019 roku obowiązują zmienione przepisy w zakresie przeprowadzania badania technicznego pojazdu. Stacje diagnostyczne mają podlegać regularnym i co najważniejsze, niezapowiedzianym kontrolom, a co za tym idzie – muszą wnikliwiej sprawdzać każde auto.

Kierowcom też będzie trudniej. Dotychczas, gdy pojazd nie przeszedł badania technicznego w jednej stacji, można było udać się do drugiej, gdzie… diagności nie byli już tak dokładni. Teraz informacja o tym trafia do krajowego systemu, gdzie określane są także usterki uniemożliwiające dopuszczenie samochodu do ruchu. Właściciel pojazdu nie będzie mieć już wyboru – konieczne stanie się dokonanie naprawy i opłacenie badania po raz kolejny.

A co z „zapominalskimi”? Gdy w ciągu 30 dni od zakończenia ważności badania technicznego, kierowca nie zgłosi się w stacji diagnostycznej, będzie musiał zapłacić więcej za przegląd. Oczywiście, gdy zostanie skontrolowany w międzyczasie przez policję, to zostanie ukarany mandatem. Wtedy wizyta na stacji stanie się nieunikniona.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu samochodu?

Chcesz, aby Twój samochód pozytywnie przeszedł badanie techniczne? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy wcześniej dokonać wszelkich niezbędnych napraw. Aby było to łatwiejsze, warto wiedzieć, co jest sprawdzane na przeglądzie.

W pierwszej kolejności weryfikowane jest, czy numer VIN auta zgadza się z tym, który jest podany w dowodzie rejestracyjnym. Diagnosta może sprawdzić, czy w aucie znajdują się obowiązkowe elementy wyposażenia, czyli gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Zobaczy, jaki jest stan ogumienia oraz czy oświetlenie działa prawidłowo.

Następnie może przejść już do dokładniejszych oględzin. Co jest sprawdzane? Układ kierownicy, a przede wszystkim wszelkie luzy. Auto przechodzi testy układu hamulcowego, przy czym kontroli podlega także hamulec awaryjny, ręczny. Oprócz tego należy zobaczyć, w jakim stanie jest nadwozie oraz zawieszenie.

Właściciele starych diesli mają się czego bać – może zostać dokonany pomiar emisji spalin, a także zostać sprawdzona głośność układu wydechowego.

Wykryte usterki dzieli się na drobne, istotne oraz stwarzające zagrożenie. W przypadku drobnych usterek samochód może przejść badanie techniczne, ale i tak konieczne będzie ich naprawienie w jak najszybszym czasie.

Ile kosztuje badanie techniczne auta?

Podstawowy koszt badania technicznego wynosi 98 zł, ponadto trzeba zapłacić 1 zł za ewidencję przeglądu. Właściciele aut z instalacją LPG będą musieli do tej kwoty doliczyć jeszcze 63 zł, za specjalistyczną kontrolę instalacji gazowej.

Co istotne, opłatę należy uiścić jeszcze przed wjazdem na kanał. Jeśli auto nie przejdzie przeglądu, zapłacisz za nie ponownie. A co, gdy spóźnisz się z wizytą w stacji diagnostycznej? Jeśli wykonasz przegląd po 30 dniach od wskazanego w dowodzie rejestracyjnym terminu, zapłacisz o 50% więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *