Kredyt gotówkowy czy samochodowy – który lepszy?

Aktualnie na rynku samochodowym panuje ogromne poruszenie. Nowe pojazdy są trudniej dostępne ze względu na skomplikowaną sytuację związaną z częściami do nich. Czas oczekiwania na otrzymanie zarezerwowanego wcześniej samochodu znacznie się wydłuża, trudno powiedzieć kiedy sytuacja wróci do normy. W związku z tym pojazdy używane oraz te dostępne „od ręki” są zdecydowanie droższe niż jeszcze rok temu. W jaki sposób najlepiej sfinansować zakup samochodu, gdy brakuje na niego oszczędności?

Jakie są formy finansowania zakupu samochodu?

Wielu z nas nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez własnego pojazdu. Zazwyczaj decydujemy się na jego zakup. Niewiele osób może jednak pozwolić sobie na sfinansowanie kupna posiadanymi środkami i wspomaga się innymi źródłami. Najczęściej pieniądze pochodzą z kredytu – gotówkowego lub samochodowego, które dokładnie omówiono poniżej. Osoby fizycznie mogą także skorzystać z możliwości leasingu, jednak przez wielu opcja ta uważana jest za najmniej opłacalną. Dodatkowo warto wiedzieć, że nie chcąc obarczać się zobowiązaniami pozwalającymi na kupno samochodu, można zdecydować się na wynajem pojazdu (krótko-, średnio- oraz długoterminowy). Na rynku znaleźć można także oferty aut na abonament, jak i skorzystać z carsharingu. W tych przypadkach kierowca nie jest właścicielem samochodu, a jedynie jego użytkownikiem, prawa własnościowe pozostają po stronie firmy udostępniającej auto. Zazwyczaj usługi te oferowane są w dużych miastach, osoby z małych miejscowości mają do nich utrudniony dostęp.

Co cechuje kredyt gotówkowy?

Dokładnie kredyt gotówkowy poznasz z serwisem bankier.pl, gdzie nie tylko odpowiedziano na szereg pytań z nim związanych, ale i zamieszczono porównywarkę ofert. My skupimy się na opłacalności tego kredytu pod kątem sfinansowania pozyskanymi z niego środkami zakupu pojazdu. Warto zaznaczyć, że podczas wnioskowania o kredyt konsumencki konieczne jest określenie celu, na jaki potrzebne są pieniądze, jednak nie jest to weryfikowane przez banki. W przypadku znalezienia bardziej atrakcyjnej oferty pozostałe środki, o które wnioskowano, bez przeszkód można wydać na inny cel. Na kredytobiorcy nie ciążą żadne wymagania np. co do rocznika,  rodzaju czy miejsca zakupu pojazdu. Pieniądze w łatwy i szybki sposób można uzyskać online, bez konieczności przedkładania sporej liczby dokumentów – w wielu przypadkach wystarczy jedynie zaświadczenie o zarobkach. Zobowiązanie spłacane jest w formie rat kapitałowo-odsetkowych. Po zakupie pojazdu kredytobiorca jest jedynym właścicielem ruchomości, nie musi wykupywać dodatkowych ubezpieczeń. Konieczne jest jednak samodzielne wypełnienie wszelkich formalności. Zdaniem ekspertów rozwiązanie to doskonale sprawdza się w przypadku starszego, używanego samochodu.

Kiedy lepszym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy?

Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem celowym, z którego pozyskane środki muszą zostać w całości wykorzystane na zakup pojazdu nowego lub używanego. Zazwyczaj jest on zaciągany przez osoby kupujące nowe albo młode samochody. Dla starszych modeli jest to nieopłacalne rozwiązanie. W większości przypadków kredyt samochodowy bierze się przy kupowaniu pojazdów w salonach oraz od pośredników, pomagają oni załatwić wszelkie formalności. To wyjątkowo wygodna opcja dla osób, które nie mają wiedzy, czasu lub możliwości, by samodzielnie zająć się kwestiami kredytowymi. Warto także zaznaczyć, że niezwykle kuszące bywa dużo bardziej atrakcyjne oprocentowanie niż dla kredytu gotówkowego. Aby jeszcze bardziej zmniejszyć koszty zaciągnięcia zobowiązania, można skorzystać ze spłaty balonowej (przez okres obowiązywania ratalne spłacana jest pewna część zobowiązania, a na koniec obowiązywania umowy jednorazowo wpłacana jest reszta), jak i jednoratalnie (gdy nadejdzie termin wymagalności umowy kredytowej). Panuje także większa dowolność w kwestii źródeł dochodów uznawanych przez bank, np. zarobki uzyskane za granicą mogą nie zostać uwzględnione w przypadku kredytu gotówkowego. Warto jednak podkreślić, że rozwiązanie to nie jest pozbawione wad. Pierwsza z nich to konieczność wniesienia wkładu własnego, który nie jest wymagany w przypadku zobowiązania gotówkowego. Wymagane może być dodatkowe zabezpieczenie kredytu, zachodzi konieczność poniesienia kosztów ubezpieczenia AC. W zależności od tego jak skonstruowana jest umowa, do czasu całkowitej spłaty zobowiązania bank może być współwłaścicielem pojazdu.

2 myśli na temat “Kredyt gotówkowy czy samochodowy – który lepszy?

  1. A jest w ogóle coś takiego, jak kredyt gotówkowy na samochód? Myślałam, że są tylko gotówkowe i ewentualnie leasingi… ja i tak kupię używany, więc może uda mi się coś uzbierać… ale na samochód chyba wzięłabym gotówkowy.

  2. Trudne pytanie, ja osobiście wolę odłożyć odpowiednią sumę i kupić za gotówkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *