Jakie narzędzia są niezbędne do usuwania wgnieceń w samochodzie?

Zapewne każdy użytkownik ruchu drogowego zdaje sobie sprawę z tego, jak łatwo jest uszkodzić karoserię samochodu. Nie trzeba być uczestnikiem poważnego wypadku, aby fragment blachy pokrywającej nasz pojazd został wgnieciony lub odkształcony w inny sposób. Tego typu usterki zdarzają się tak naprawdę najczęściej na parkingach oraz podczas wykonywania manewrów nawet przy bardzo małej prędkości, ale wymagających precyzji. Wgniecenia to często także efekt opadów gradu. W jaki sposób można je naprawić i jakich narzędzi do tego użyć?

Jak usunąć wgniecenie bez lakierowania?

Jeszcze kilkanaście lat temu praktycznie każde uszkodzenie karoserii samochodu kończyło się wizytą w zakładzie lakierniczym. Nawet z pozoru niewinnie wyglądające wgniecenia po „wyklepaniu” zaczynały pękać i wymagały użycia specjalnej szpachli i położenia nowej warstwy lakieru. Na szczęście opracowane zostały nowe metody usuwania wgnieceń, które pozwalają na ochronę warstwy wierzchniej blachy, a więc lakieru, dzięki czemu po dokonaniu naprawy, samochód jest pod tym względem praktycznie jak nowy.

Mowa tutaj o metodzie PDR, czyli o bezinwazyjnej naprawie wgnieceń. Ten sposób usuwania wgnieceń karoserii stosowany jest przez profesjonalne warsztaty samochodowe z dużym doświadczeniem. Istnieje również możliwość podjęcia samodzielnej próby usunięcia uszkodzenia metodą PDR, jednak niezbędne są do tego specjalistyczne akcesoria. Można kupić profesjonalne narzędzia do usuwania wgnieceń na www.wgniecenia.pl, a to czy jest to opłacalne rozwiązanie, wyjaśnimy w dalszej części artykułu.

Kiedy możliwe jest usunięcie wgnieceń bez lakierowania?

Zacznijmy od tego, czy w każdym przypadku istnieje możliwość zastosowania metod PDR, a tym samym uniknięcia wizyty u lakiernika. Przede wszystkim ta technika znajduje zastosowanie w przypadku, gdy lakier w miejscu wgniecenia nie został w żaden sposób uszkodzony. Bezinwazyjna naprawa wgnieceń nie jest więc możliwa w przypadku poważnych uszkodzeń.

Stosowane są dwa sposoby usuwania wgnieceń PDR, czyli masowanie blachy oraz metoda na klej. Obie wymagają zręczności, uwagi i precyzji, gdyż zachodzi duże ryzyko pogorszenia stanu karoserii w przypadku niezachowania odpowiedniej ostrożności.

Jakie narzędzia są niezbędne do usuwania wgnieceń w samochodzie?

Mechanicy samochodowi, właściciele warsztatów zajmujących się naprawami karoserii, a także osoby prywatne, które chcą samodzielnie zająć się usuwaniem efektów niewielkich kolizji, mogą kupić zestaw profesjonalnych narzędzi, które znacznie ułatwią im pracę. Aby usunąć wgniecenia bez lakierowania, potrzeba takich przyrządów, jak specjalne heble, grzybki, klej, a także lampa z odbłyśnikiem. Zestaw takich narzędzi nie jest tani, a jego użycie wymaga konkretnych umiejętności, dlatego może się okazać, że pewniejszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego mechanika.

Heble nie przypominają narzędzi, które większość z nas kojarzy np. z obróbką drewna. Heble stosowane do usuwania wgnieceń to metalowe narzędzia, działające na zasadzie dźwigni, które wykorzystuje się do „masowania” blachy w miejscu wgniecenia, w taki sposób, aby odzyskała ona pierwotny kształt.

3 myśli na temat “Jakie narzędzia są niezbędne do usuwania wgnieceń w samochodzie?

  1. Takie usuwanie wgnieceń samemu to odważna sprawa. Jeden błąd i wartość auta leci na łeb na szyję. No, chyba że samochód kosztuje mniej niż paczka chrupek, to można się pobawić. I tak nie ma nic do stracenia.

  2. Chciałem sam zrobić. Nie wyszło. Czasem lepiej zawieźć auto do mechanika niż samemu się w to bawić. Albo to ja pecha miałem.

  3. Ja po małej stłuczce sama naprawiłam auto, wzięłam wrzątek, przepychacz to rur i jakoś poszło 😀 Ale no, ryzyk fizyk, ja zaryzykowałam i mam teraz kasę zaoszczędzoną. Całe szczęście to nie było duże wgniecenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *