Jakie są największe samochody świata?

Zapewne każdemu z nas nie raz zdarzyło się zobaczyć na ulicy auto, które swoimi rozmiarami wywołało u nas reakcję „wow”. Jednak żaden z samochodów, które przyszły wam teraz na myśl nie znajdują się w rankingu największych aut osobowych na świecie. Co prawda istnieją na świecie samochody posiadające po kilkanaście kół i mające kilkadziesiąt metrów długości, jednak są to maszyny zbudowane przez entuzjastów. My jednak przyjrzymy się dzisiaj największym seryjnie produkowanym samochodom.

Jeep Grand Wagoneer/Jeep Grand Wagoneer L

Ten „drobniutki” SUV jest produkowany przez Jeep’a od 2021 roku. Premiera tego modelu została kilkakrotnie przesuwana z bliżej nieznanych przyczyn. W końcu jednak Grand Wagoneer w pierwszej wersji został zaprezentowany w 2020 roku i taka właśnie jest oficjalna data premiery. Wyżej wymieniony model osiąga aż 545 cm długości, prawie 192 cm wysokości i 213 cm szerokości. Najlżejszy z samochodów z tej serii waży 2876 kg. Grand Wagoneer’em bez problemu przewieziecie 7 osób, jednak jeśli macie potrzebę podróżować jeszcze większą grupą, macie możliwość przebudowania wnętrza.

Samochód osobowy Chevrolet Suburban

Na liście największych seryjnie produkowanych samochodów nie mogłoby zabraknąć modelu od Chevroleta. Pierwsza generacja zadebiutowała już w 1935 roku, jednak dzisiejsza wersja oczywiście dużo różni się od ówczesnego prekursora SUVów. W 2019 roku zaprezentowana została dwunasta wersja tego modelu, która oficjalnie zajęła 3 miejsce na liście największych samochodów osobowych na świecie. Modele tej serii mają średnio 573 cm długości i aż 192 cm wysokości a suma wymiarów to 971 cm. Najlżejsza odmiana osiąga masę 2547 kg.

GMC Yukon XL

Wśród największych samochodów świata GMC Yukon zajmuje honorowe miejsce w kategorii wysokości, bo w tym zestawieniu nie ma sobie równych. Modele tej serii są produkowane przez markę GMC od 1991 roku, natomiast najnowsza, piąta generacja produkowana jest od 2020. Yukon jest bliskim krewnym Chevroleta Suburban. Jest on jednak nieco krótszy, bo osiąga długość maksymalną 505 cm. Natomiast najwyższy z tej rodziny, Yukon XL ma rekordową wysokość 194 cm i zawrotną szerokość 205 cm. Ile waży takie maleństwo? Jedyne 2721 kg.

Rolls-Royce Phantom Extended Wheelbase

Dla odmiany, aby nieco odpocząć od tematyki SUVów, przedstawiamy wam niesamowitą maszynę od Rolls-Royce’a. Jest to jedyna limuzyna w tym zestawieniu, a zarazem najdłuższa z przedstawionych pozycji. Ten luksusowy samochód był produkowany w latach 1925-1991, a następnie od roku 2007. Obecnie, od roku 2017 produkowana jest ósma generacja tego modelu. Aktualnie produkowana wersja ma około 598 cm długości, 201 cm szerokości i 165 cm wysokości. Jego masa raczej nie przekracza 2610 kg.

Największy samochód osobowy Cadillac Escalade ESV

Czas na najpotężniejszy model w całym zestawieniu. Produkowany jest przez markę Cadillac od 1999 roku a najnowsza, piąta generacja jest produkowana od 2020 roku. Suma wymiarów tego potwora wynosi 976 cm, na co składają się: 576 cm długości, 206 cm szerokości i 193 cm wysokości. Najcięższa odmiana z tej rodziny waży aż 2804 kg. Robi wrażenie prawda? Nie chcielibyście tym cudem parkować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *