Znaki drogowe są niedołączoną częścią życia każdego z nas. Ułatwiają poruszanie się po drogach nie tylko kierowcom, ale i pieszym oraz rowerzystom. Warto wiedzieć, że istnieje nie tylko możliwość zakupu, ale i wypożyczenia znaku. Kto może to zrobić?
- Kiedy wypożyczenie znaku drogowego się opłaca?
- Kto może wypożyczyć znak drogowy?
- Jak wypożyczać znaki drogowe? Jak je zamontować?
Kiedy wypożyczenie znaku drogowego się opłaca?
Producenci znaków drogowych zazwyczaj prowadzą sprzedaż oraz wypożyczanie znaków drogowych. Obydwa z rozwiązań cieszą się dużą popularnością. Wynika to z tego, że wypożyczalnia znaków drogowych to mniejsze koszty niż ich zakup. Z tych ofert korzystają osoby, które potrzebują ich na krótki czas. Unika się inwestycji w znaki, a także konieczności wynajęcia powierzchni do ich magazynowania, gdy nie są używane. Dodatkowo to często wykorzystania opcja przez osoby, które potrzebują specyficznego znaku drogowego, do jednorazowego wykorzystania. Ta forma zaopatrywania się w znaki cieszy się dużą popularnością wśród organizatorów koncertów, festiwali, imprez ulicznych oraz zgromadzeń. Trudno powiedzieć ile kosztować będzie wynajem określonego znaku. Każda z wypożyczalni posiada swój własny cennik. Dodatkowo pod uwagę brane są także takie aspekty, jak czas wynajmu czy ilość jednorazowo wypożyczanych znaków drogowych. Warto podkreślić, że producenci znaków chętnie stosują system mieszany polegający na częściowym wynajmie oraz częściowej sprzedaży znaków jednemu klientowi.
Kto może wypożyczyć znak drogowy?
Wypożyczalnie znaków drogowych nie nakładają ograniczeń na możliwość skorzystania z ich oferty. Tak naprawdę oznakowanie tego typu może wypożyczyć każdy – osoby prywatne oraz przedsiębiorstwa. Najczęściej z tego typu usługi korzystają firmy budowlane, które muszą na pewien czas zmienić organizację ruchu drogowego. Jak wspominaliśmy wcześniej, w niektórych przypadkach wypożyczenie znaku drogowego może być dużo korzystniejsze niż w jego zakup. Warto podkreślić, że podobne zasady dotyczą jego kupna – może zrobić to każdy. Należy jednak pamiętać o pewnych istotnych kwestiach, jak np. to, że znak montowany na drodze musi spełniać określone wymagania. Ponadto jego montażem nie może zająć się każdy. Warto podkreślić, że mimo iż każdy może wypożyczyć znak, nie we wszystkich miejscach mogą być one ustawione.
Jak wypożyczać znaki drogowe? Jak je zamontować?
Decydując się na zakup lub wypożyczenie znaku drogowego, należy pamiętać, by korzystać z usług renomowanych producentów oznakowania. Polskie prawo dokładnie określa jakie znaki mogą być montowane przy drogach – ich wielkość, kształt, kolor oraz elementy odblaskowe. Wybierając sprawdzonego producenta, który współpracuje np. z miastami, zyskuje się pewność, że wykonane przez niego znaki będą spełniać wymagania. Warto podkreślić, że aby móc ustawić znak w wybranym miejscu, konieczne jest uzyskanie zgody właściwego organu zarządzającego daną drogą, która wydawana jest na podstawie wniosku, w którym zostanie dokładnie opisany powód konieczności ustawienia oznakowania w danym miejscu. Montaż znaków drogowych warto powierzyć renomowanej firmie, która będzie posiadała umiejętności, wiedzę oraz narzędzia pozwalające na stabilne i widoczne umieszczenie znaku. Wszelkie kwestie związane z cechami znaków oraz ich montażem zostały określone w 2 atakach prawnych – Rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych, a także w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach.
No takie wypożyczenie brzmi jak plan na imprezkę! 😀
Muszę tylko zerknąć do ustaw czy mogę sobie bezkarnie na podwórku takie znaki na jedną noc zaaranżować.