Amerykańskie marki samochodów – które z nich warto sprowadzić?

Amerykańskie samochody mają swoich wielbicieli. Jakie marki cieszą się szczególną popularnością? Jakie samochody warto sprowadzić ze Stanów?

Chevrolet

Należąca do koncernu General Motors marka samochodów jest czwartą najczęściej kupowaną na świecie. Za jej powstanie w 1911 roku odpowiadają szwajcarski kierowca wyścigowy, a zarazem mechanik Lous Chevrolet oraz amerykański pionier motoryzacyjny William C. Durant.

Obecnie produkuje się prawie 4 mln samochodów tej marki rocznie. Są to między innymi samochody kompaktowe Chevrolet Aveo, Spark i Sonic, sedany Impala i Malibu, sportowe Corvette i Camaro, a także modele o większych gabarytach – Silverado, Trax, Express. Jedną z zalet samochodów tej marki są silniki V8, oparte na projektach z lat pięćdziesiątych i odznaczające się niezawodnością.

Cadillac

Ta luksusowa marka, również należąca do General Motors, założona została w 1902 roku. Do najpopularniejszych obecnie modeli należy terenowy Cadillac Escalade. Początkowo była to zmodyfikowana wersja GMC Yukon Denali, obecna generacja jest już autorskim projektem. Elegancka stylizacja nie jest jedyną zaletą tego samochodu. Ma on też mocne silniki, dobrze sprawdzające się podczas jazdy. Czwarta generacja, obecna na rynku od 2014 roku, charakteryzuje się masywnym grillem i dużymi światłami. Tylne lampy są bardzo wąskie i rozciągnięte na całą wysokość klapy bagażnika. Układ jezdny ma mocniejsze niż dotąd zawieszenie i wyposażony jest w elektroniczne wspomaganie kierownicy.

Innym modelem cieszącym się dużym wzięciem jest CTS. Ma on rozmiary Mercedesa klasy E. Luksusowy design, w tym także umieszczony na frontowej masce grill i ostro zakończony tył nadają temu autu wyjątkowego stylu.

różowy Cadillac

Chrysler

Ta marka wystartowała w 1921 roku, kiedy to Walter P. Chrysler objął stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej Maxwell Motor Company i wkrótce potem przejął większość udziałów w tym przedsiębiorstwie.

Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza Chrysler 300C, którego projekt nawiązuje do serii 300, produkowanej w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Model dostępny jest w dwóch wersjach nadwozia: jako 4-drzwiowy sedan lub 5-drzwiowe kombi.

Sprowadzanie amerykańskich samochodów – co warto wiedzieć?

Sprowadzając amerykański samochód, warto zdawać sobie sprawę, że pod względem technicznym pojazdy te różnią się od aut europejskich. Może to stanowić pewną przeszkodę w dopuszczeniu pojazdu do ruchu. Na przykład inaczej ustawione są reflektory, nie ma świateł przeciwmgielnych, a czerwone kierunkowskazy są ściśle związane z pomarańczowymi światłami postojowymi, trzeba więc będzie wymienić lampy na takie, które posiadają europejską homologację.

Także rura wydechowa, skierowana na prawą stronę, wymaga przestawienia. Oprócz tego warto pamiętać, że zakup samochodu produkowanego typowo pod amerykańskiego klienta może być źródłem trudności z naprawą i serwisowaniem w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *