Metoda PDR w usuwaniu wgnieceń – na czym polega?

Czym jest metoda PDR? W jaki sposób stosuje się ją do usuwania wgnieceń w karoserii? W jakich sytuacjach można ją zastosować?

Jak usuwa się wgniecenia metodą PDR?

PDR, czyli Paintless Dent Repair, jest metodą usuwania wgnieceń z metalowych elementów samochodowej karoserii. Usuwanie wgnieceń metodą PDR przeprowadza specjalistyczny warsztat, a zabieg ten pozwala na wygładzenie karoserii bez potrzeby jej powtórnego lakierowania.

Usuwać wgniecenia bez lakierowania można, stosując ich wypychanie lub wyciągane. Wypychanie polega na tym, że w miejscach, w których karoseria jest wgnieciona, blachę wypycha się od wewnętrznej strony, używając do tego celu wypychaczy blacharskich o różnym kształcie i specjalnych wyprofilowanych końcówkach. Żeby to zrobić, potrzebny jest jednak odpór służący za podparcie.

Najlepsze efekty osiąga się w przypadku wgnieceń bez ostrych załamań, przede wszystkim na powierzchni maski, błotników, drzwi i klapy bagażnika. Można wypychanie wgnieceń zastosować również w przypadku dachu, ale do tego celu trzeba zdemontować podsufitkę.

Drugim rodzajem metody PDR jest wyciąganie wgnieceń. Ten zabieg nie wymaga uzyskania dostępu od wewnątrz. Za pomocą specjalnego kleju do wgnieceń mocowane są plastikowe zaczepy o grzybkowatym kształcie. Kiedy klej wyschnie, łebek każdego zaczepu łapany jest wybijakiem i wyciągany. W miejscach, gdzie przeprowadzono tę operację, mogą powstać nieduże wzniesienia. Wygładza się je przy użyciu teflonowego młoteczka.

Dlaczego warto usuwać wgniecenia metodą PDR?

Usuwanie wgnieceń tą metodą ma znaczące zalety. Wśród korzyści wymienić trzeba oszczędność czasu i pieniędzy. Usuwanie wgnieceń odbywa się stosunkowo szybko (z reguły usługa wykonywana jest jeszcze tego samego dnia, w którym zgłoszono samochód), a ze względu na to, że elementów samochodu nie trzeba lakierować, koszty takiej operacji zostają odpowiednio zmniejszone. To, że lakierowanie nie jest konieczne, pozwala też uniknąć związanego z nim ryzyka, że karoseria nabierze w pewnych miejscach innego odcienia niż w pozostałych.

Zachowanie dzięki metodzie PDR oryginalnego lakieru ma też inny duży plus, taki mianowicie, że wartość samochodu się nie zmniejszy. To ważna sprawa w kontekście ewentualnej sprzedaży auta w przyszłości. Samochód nie będzie zdradzał wyglądem, że ma za sobą trudne przejścia.

Oczywiście metoda ta ma też pewne minusy. Nie każdy może podjąć się takiej naprawy, wymagającej cierpliwości i precyzji. Poza tym cena całego przedsięwzięcia może być wysoka, choć to akurat zależy od ilości i rodzaju uszkodzeń karoserii.

Kiedy można zastosować metodę PDR?

Metodę PDR można zastosować w przypadku większości wgnieceń w karoserii, bez względu na ich rozmiary i umiejscowienie. Wbrew obiegowej opinii można zrobić to nawet na linii załamania blachy, choć taki zabieg wymaga większej precyzji i jest bardziej czasochłonny.

Niestety nie w każdej sytuacji można usunąć wgniecenia metodą PDR. Nie jest to możliwe, jeśli doszło do odpryśnięcia lakieru. W takim przypadku oczywiście ponowne lakierowanie będzie koniecznością.

2 myśli na temat “Metoda PDR w usuwaniu wgnieceń – na czym polega?

  1. U mnie się nie sprawdziła ta metoda. Tak czułem, ale chciałem spróbować. Uważajcie, jak robicie. Jak nie macie pewności, to lepiej sobie darować. No albo po prostu dać do warsztatu i niech oni się tym zajmują…

  2. Ostatnio zaliczyłam stłuczkę parkingową i bałam się, że usunięcie wgniecenia będzie bardzo drogie, ale chyba skończy się na PDR. Furka będzie jak nowa, a i portfel nie ucierpi – fajna nowinka dla nieobeznanych w świecie motoryzacji 😀
    Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *