Który model uznaje się za najgorszy samochód świata?

DeLorean DMC-12 to samochód znany ze swojego nowoczesnego wyglądu. Przez wielu jest on uznawany za kultowy. Tym bardziej dziwi więc fakt, że ten ponadczasowy projekt ma bardzo dużo wspólnego z inną konstrukcją, tym razem mogącą uchodzić za najgorszy samochód świata. Mowa tu o Polonezie. Chcesz dowiedzieć się więcej?

Jaki jest najgorszy samochód świata?

Wybór jednego najgorszego samochodu świata może okazać się niemożliwy. Można jednak wytypować model, który przez swoje cech może zasługiwać na miejsce na liście najgorszych samochodów w historii świata. FSO Polonez to polski samochód, który przez określone względy ma duże szanse znalezienia się na podobnej liście.

Polonez to samochód, który zastąpił tzw. Dużego Fiata. Uznawany za jeden z najgorszych samochodów świata, Polonez był w gruncie rzeczy krokiem naprzód względem Fiata 125p. Był to jednak owoc komunistycznej myśli technicznej, a to oznacza, że masowa produkcja pozostawiała wiele do życzenia, w porównaniu do ogólnych standardów.

Głównym z powodem, dla którego uważa się, że polonez to najgorszy samochód świata, było zastosowanie złej jakościowo blachy, która miała tendencję do rdzewienia. Jednak największym czynnikiem, można określić Poloneza jako najgorszy samochód świata, był sposób jego eksploatacji. Gorszy dostęp do usług serwisowych w okresie PRL-u spowodował, że zła opinia o samochodzie przyćmiewała jego potencjalne zalety.

Kto zaprojektował najgorszy samochód świata?

FSO Polonez to samochód interesujący, ponieważ miał on duży potencjał wchodząc na rynek. Jego projekt wiązał się z chęcią modernizacji starszego Fiata 125p. W związku z tym zespół polsko-włoski zaprojektował nowy samochód, który był w gruncie rzeczy całkiem przełomowy.

Interesującym aspektem jest jednak sama bryła Poloneza, za którą odpowiedzialny był Giorgetto Giugiaro. Ten włoski projektant wykreował na przykład takie pojazdy jak DeLorean DMC-12 czy Maserati Ghibli. Wygląd samochodu to oczywiście kwestia preferencji, jednak część osób, które uważają Poloneza za najgorszy samochód świata, podnosi argument, że jest to również najbrzydszy samochód na świecie.
Warto dodać, Giugiaro stał również za projektem pierwszego VW Golfa. Śledząc więc rozwój kolejnych modeli, łatwo zauważyć, że kiedy Golf nabiera coraz bardziej nowoczesnych kształtów, kolejne iteracje Poloneza pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o atrakcyjność estetyczną.

Najgorszy samochód świata w Top Gear

Przy analizie Poloneza, miłośnicy motoryzacji mają dziś do dyspozycji wiele źródeł eksperckich oraz opiniotwórczych. Jednym z nich jest brytyjski program Top Gear, którego prezenter, Jeremy Clarkson podziela złe zdanie na temat potencjalnie najgorszego samochodu na świecie z Polski.

Clarkson wypunktował w przypadku Poloneza jego ubogie wyposażenie, awaryjność oraz użycie słabej jakości materiałów. Według brytyjskiego dziennikarza Polonez jest również jednym z najbrzydszych aut świata.

Zastanawiając się więc, który model uznaje się za najgorszy samochód świata, nie trzeba szukać daleko. Jednym z kandydatów do tego miana okazuje się klasyk znany głównie z okresu PRLu, FSO Polonez.

2 myśli na temat “Który model uznaje się za najgorszy samochód świata?

  1. Jestem w szoku, że Polonez uznawany jest za najgorszy samochód świata. Dla mnie Polonez jest mega sentymentalny i mam z nim tyle dobrych wspomnien… na pewno wybrałabym inny samochód do miana najgorszego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *