Przy wyborze samochodu warto zastanowić się uważnie nad typem silnika. Jaki lepiej się sprawdzi? Czy wybrać silnik Diesla, czy może lepiej zdecydować się na benzynowy?
Diesel a benzyna – jakie koszty?
Jakie są koszty eksploatacji poszczególnych silników? Jeżeli porówna się poziom spalania, okaże się, że silnik Diesla ma tu przewagę i spala nawet do 25% mniej paliwa niż benzynowy. Ale przecież koszty paliwa to nie jedyne wydatki przy eksploatacji silnika. Diesel jest górą, gdy bierze się pod uwagę kwestią spalania, ale już jeśli chodzi o naprawy, to silnik benzynowy jest bardziej korzystny. Prace naprawcze silnika benzynowego pochłaniają mniej pieniędzy.
Diesel a benzyna – wady i zalety
Ale kwestia kosztów nie jest jedyną, jaką powinniśmy wziąć pod uwagę, rozważając wybór silnika. Na przykład może mieć znaczenie to, że Diesel nagrzewa się znacznie wolniej niż silnik benzynowy. To może robić różnicę w temperaturze wewnątrz samochodu podczas mroźnych, zimowych miesięcy, szczególnie wtedy, gdy pojazd jest wykorzystywany na stosunkowo krótkich trasach.
Jeżdżąc samochodem z silnikiem Diesla trzeba też zwracać dużo większą uwagę na jakość paliwa, po które sięgamy. To znacznie ważniejsze niż w przypadku silników benzynowych. Oprócz tego diesle gorzej znoszą gwałtowną wymianę biegów. Zdecydowanie lepiej natomiast sprawdza się w ich przypadku hamowanie za pomocą silnika.
Diesel za to dobrze się spisuje, gdy szybciej wskakuje się na wyższe obroty, dlatego jest dobrym silnikiem dla kierowców preferujących dynamiczną jazdę. Jednak Diesel wymaga przy tym większej troski o higienę silnika.
Po uruchomieniu należy chwilę odczekać, zanim ruszymy. To pozwoli rozprowadzić zimny jeszcze olej po układzie napędowym. Po dłuższej jeździe natomiast taki silnik jest bardzo rozgrzany, dlatego powinno się odczekać przynajmniej pół minuty, zanim się go wyłączy. Zaniedbanie tego sprawi, że wciąż obracająca się turbosprężarka będzie pracować bez odpowiedniego smarowania, a co za tym idzie – szybciej się zużywać.
Diesel czy benzyna – który silnik lepszy?
Wybór silnika powinien być uwarunkowany tym, w jakich warunkach będziemy użytkowali samochód. Diesel może być lepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy potrzebujemy pojazdu do ciężkiej pracy i częstych wyjazdów w dalekie trasy. Jeżeli natomiast będziemy jeździć głównie na krótkich dystansach, dieslowskie silniki tracą rację bytu, ponieważ w takich warunkach łatwiej o ich awarię. Zatem jeśli będziemy autem jeździć głównie po mieście, dojeżdżać do pracy czy na zakupy, silnik benzynowy sprawdzi się lepiej.
Jest jeszcze jedna kwestia, o której warto wspomnieć. Inwestycja w silnik Diesla może nie mieć przyszłości, ponieważ wiele wskazuje na to, że tego typu silniki będą powoli wycofywane z rynku. Ich sprzedaż systematycznie spada z roku na rok, zmniejsza się również ich oferta. Obecnie już tylko co czwarty nowy samochód kupiony w Polsce jest obecnie modelem z silnikiem Diesla.
To dlatego, że wciąż zaostrzają się wprowadzane przez Unię Europejską normy dotyczące emisji spalin. Silniki Diesla silnie produkują toksyczne substancje, dlatego też znajdują się na czarnej liście UE i prawdopodobnie będą wycofywane.
Uwielbiam zapach diesla! A tak serio to spalanie przede wszystkim — obecne ceny benzyny mnie wykańczają, nie wiem, jak to jest możliwe, żeby w unijnym kraju człowiek nie mógł pozwolić sobie na dojazdy do pracy i liczył każdy grosz pod koniec miesiąca. Żanua totalna! Jak tak dalej będzie to nikt w tym kraju już nie zostanie. A wracając do tematu – diesel!
Moim zdaniem benzyna jest dużo lepsza dla osobówek, na diesla jeżdżą ciężarówki i traktory….