Wypożyczenie samochodu przez firmę — jaki wypożyczyć, jak rozliczyć?

Rynek wynajmu samochodów stale się zmienia, sukcesywnie dostosowuje ofertę do potrzeb klientów. Coraz więcej przedsiębiorców wychodzi z założenia, że środki transportu nie służą posiadaniu, są po to, aby z nich korzystać. Jedną z opcji, z której możesz skorzystać jest wypożyczenie samochodu w firmie, procedura wynajmu auta na potrzeby działalności jest prosta i szybka. Jakie auto wypożyczyć na firmę i co zrobić, aby je rozliczyć?

Auto w firmie – jakie wypożyczyć?

Jeżeli prowadzisz biznes i nie chcesz lub nie stać Cię na zakup samochodu możesz zdecydować się na wynajem pojazdu. To obok leasingu coraz bardziej popularne rozwiązanie, zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy często przemieszają się samochodem po mieście.

Wypożyczalnie mają w ofercie szeroką gamę pojazdów. Dobór floty musisz dopasować do profilu swojej działalności, celu użytkowania. Przedsiębiorcy często decydują się na wypożyczenie ekonomicznego, miejskiego samochodu, który ma służyć do sprawnego przemieszczania się po zakorkowanych ulicach. Wypożyczalnia samochodów oferuje również samochody klasy premium, spełniające role reprezentacyjne, w ten sposób możesz podnieść rangę prowadzonego biznesu w oczach klientów i kontrahentów.

Jeżeli prowadzisz firmę budowlaną pewnie interesuje Cię wypożyczenie samochodu dostawczego. Część firm świadczących usługi wynajmu aut oferuje wypożyczenie busów osobowych, co jest ciekawą opcją dla przewoźników.

Zalety długoterminowego wypożyczenia samochodu

Wypożyczając samochód na potrzeby prowadzonego biznesu nie pozbawiasz się zaoszczędzonych rezerw finansowych, zamiast na nowy samochód zgromadzone środki lepiej przeznaczyć na cele zwiększające przychody firmy. Długoterminowy wynajem samochodów jest tańszą alternatywą dla kredytu, czy leasingu, wypożyczając auto na firmę nie musisz przedzierać się przez żmudne i skomplikowane procedury kredytowe lub leasingowe.

Korzystając z zasobów wypożyczalni płacisz jedynie za użytkowanie auta, koszty utrzymania floty przenosisz na zewnętrzną firmę. Regulując miesięczny abonament nie zaprzątasz sobie głowy obowiązkowym przeglądem samochodu, serwisem lub opłatą ubezpieczenia, nie interesuje Cię również wymiana opon i ich przechowywanie. Stałe raty pozwalają kontrolować miesięczny budżet firmy.

Co zrobić, aby rozliczyć wynajem samochodu w firmie?

Jeżeli wypożyczasz auto na prowadzoną działalność możesz je rozliczyć w kosztach firmy. Warunkiem jest podpisanie umowy najmu i ustalenie wysokości czynszu, który zostaje uznany za koszt podstawowy.

Wydatki jak paliwo, opłaty za korzystanie z parkingu, czy autostrady możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Tutaj warunkiem jest prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Czynsz za wynajem samochodu rozliczysz do limitu kwotowego 150 000 zł, niezależnie od sposobu użytkowania auta.

Jedna myśl na temat “Wypożyczenie samochodu przez firmę — jaki wypożyczyć, jak rozliczyć?

  1. Z jednej strony ma to sens w niektórych przypadkach, ale z drugiej zabawne jest wypożyczanie samochodów klasy premium, żeby się pokazać… to bardzo polskie, że po tym czym ktoś jeździ, ocenia się to jakim jest człowiekiem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *