Samochód może być symbolem mocy i szybkości. Jednak nie wszystkie z nich mogą się tym pochwalić. Czasem zbyt duża moc silnika mogłaby nawet powodować liczne problemy. Samochody miejskie, które często mogą służyć za narzędzie do nauki jazdy, z reguły mają więc mniej mocy. Poniżej prezentujemy więc wybór najwolniejszych samochodów świata, które nie zachwycają swoją mocą, ale dobrze sprawdzą się w mieście.
Ford Ka+
Ten kompaktowy samochód miejski nie może się pochwalić oszałamiającym przyspieszeniem. Jako jeden z najwolniejszych samochodów na świecie posiada 70KM, a prędkość 100 km/H osiąga w ponad 15 sekund.
Ten jeden z najwolniejszych samochodów świata jest bezpośrednim następcą Forda Ka II, który produkowany był w polskich zakładach Fiata w Tychach. Wersja Ka+ była już jednak produkowana w Indiach oraz Brazylii. Jest to auto, które nie zachwyca swoją mocą, ale za to ma potencjał do łatwego manewrowanie w przestrzeni miejskiej.
Toyota Yaris
Ten model Toyoty jest znany głównie z tego, iż często jest wykorzystywany jako samochód egzaminacyjny podczas egzaminów na prawo jazdy. Jego osiągi nie zachwycają jednak, ponieważ moc Yaris nie przekracza 69KM, a do 100 km/H rozpędza się w ponad 15 sekund.
Tak jak Ka+, Toyota Yaris jest jednym z najwolniejszych aut na świecie, ale nie przeszkodziło to w uzyskaniu popularności przez ten samochód. Może się on kojarzyć z czasem ciężkimi wspomnieniami egzaminacyjnymi, ale jako pojazd treningowy został wybrany nie bez przyczyny. Główną jego zaletą jest mały rozmiar i zwinność w mieście. Mała moc silnika może być więc wykorzystana w większej części, czego nie można powiedzieć o mocniejszych samochodach, które na krótkich miejskich dystansach nie wykorzystują pełnego potencjału.
Skoda Fabia
Skoda Fabia to samochód nieco większy od wymienianych wcześniej. Dalej jest to jednak samochód miejski, który można zaliczyć do grona najwolniejszych aut świata. Fabia posiada 60KM, a 100 km/H osiąga w 15,7 sekundy. Oznacza to również, że jest to najsłabszy samochód w niniejszym zestawieniu, pod kątem mocy silnika.
Opel Corsa
Corsa jest propozycją Opla na stosunkowo niedrogi środek transportu po mieście. Z tym na uwadze nie dziwi więc, że samochód ten posiada 70KM, a prędkość 100 km/H osiąga w 16 sekund.
Ten konkretny przykład na najwolniejszy samochód świata może być szczególnie znany w gronie fanatyków motoryzacji. Wszystko za sprawą brytyjskiego programu motoryzacyjnego Top Gear, gdzie samochód ten uchodził za „samochód za rozsądną cenę”, w którym ścigali się przeróżni goście programu.
Smart ForFour
Najwolniejsze samochody świata reprezentuje również niemiecki Smart ForFour. Pojazd ten pomyślany jest głównie jako samochód miejski, co odbija się również w jego osiągach. Smart posiada bowiem 61KM, a prędkość od zera do 100 km/H osiąga w 16,7 sekundy.
To jedno z najwolniejszych aut na świecie może się również pochwalić jednym z najbardziej intrygujących projektów wizualnych. To właśnie wygląd Smarta jest tym aspektem, który może przekonać użytkowników lub ich z miejsca odstraszyć.
Jak więc widać, najwolniejsze samochody świata mają ze sobą dużo wspólnego. Są to auta, które nie zachwycają swoją mocą, ale z drugiej strony sprawdzą się w ciasnych miejskich przestrzeniach. Można nawet dojść do wniosku, że nadmiar mocy w przypadku tych samochodów działałby na niekorzyść, względem ich pierwotnego przeznaczenia.
Yaris może i jest jednym z najwolniejszych samochodów świata, ale kto potrzebuje takiej mocy w mieście?? Poważnie, moc i prędkość to nie wszystko!
To, że Smart ForFour jest najwolniejszym samochodem świata w ogóle mnie nie dziwi. Czemu ludzie w ogóle wybierają te auto? Mała puszka ze strefą zgniitu na kolanach, ehhh