Jaki mandat za przekroczenie prędkości? Kary za nadmierną prędkość

Od 2019 roku obowiązuje nowy, uaktualniony taryfikator mandatów, w który w zasadzie nie wniósł dużych zmian w wysokości kar za wykroczenia drogowe. To oznacza, że kary za przekroczenie dozwolonej prędkości, a zwłaszcza nadmierne jej przekraczanie, nadal są wysokie. Te najsurowsze dotyczą szczególnie brawurowej i zbyt agresywnej jazdy czy wyprzedzanie na przejściu dla pieszych. Poniżej przedstawiamy pełne zestawienie wysokości mandatów za przekraczanie prędkości przez kierowców.

Mandat za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym

Każdy kierowca powinien pamiętać, że poruszając się w terenie zabudowanym, należy przestrzegać limitu prędkości 50 km/h. Taka prędkość obowiązuje na tym obszarze w godzinach od 5. 00 do 23.00. W przypadku poruszania się po terenie zabudowanym po godzinie 23.00 do godziny 5.00 ustawodawca podniósł dopuszczalną prędkość do 60 km/h. W tym zakresie obowiązują następujące kary za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym:

  • Do 10 km/h – mandat w wysokości 50 zł,
  • Od 11 do 20 km/h – mandat w wysokości 50 do 100 zł i 2 pkt karne,
  • Od 21 do 30 km/h – mandat w wysokości od 100 do 200 zł i 4 pkt karne,
  • Od 31 do 40 km/h – mandat w wysokości od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych,
  • Od 41 do 50 km/h – mandat wysokości od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych,
  • Od 51 km/h – mandat w wysokości od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych.

W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h na obszarze zabudowanym, prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące.

Wóz policyjny na sygnale

Mandat za przekroczenie prędkości na autostradzie i drodze ekspresowej

Zarówno na autostradzie, jak i drodze ekspresowej można, a nawet trzeba, jeździć szybciej niż 60 km/h, ponieważ w tym wypadku zbyt mała prędkość jazdy, może powodować spowolnienie ruchu drogowego, za co również grozi mandat. Jednak i na tym polu, obowiązują pewne zasady. Ustawodawca określił, iż dopuszczalna prędkość dozwolona prędkość na autostradzie wynosi 140 km/h, na drogach ekspresowych dwujezdniowych jest to 120 km/h, natomiast na drogach ekspresowych jednojezdniowych obowiązuje prędkość do 110 km/h. Tutaj obowiązują dokładnie takie same kary i wysokość mandatu jak te opisane powyżej.

Limity prędkości, jakie zostały nałożone na kierowców, ustalane są od rodzaju drogi, jaką się przemieszcza oraz od typu samochodu. Warto zaznaczyć, że mandat może zostać wystawiony nawet za przekroczenie 1 km/h. Funkcjonariusze policji, wystawiają trzy rodzaje mandatów:

  • mandat kredytowany, czyli wydawany za potwierdzeniem odbioru
  • mandat gotówkowy jest to wydawany bezpośrednio po uiszczeniu opłaty,
  • mandat zaoczny, ten z kolei wydawany jest pod nieobecność sprawcy.

Powyższe limity prędkości dotyczą zarówno samochodów osobowych, jak i motocykli. W przypadku samochodów ciężarowych, z przyczepą czy autobusów wyznaczone zostały inne ograniczenia prędkości. Ze względu na większe gabaryty pojazdów, prędkość jest nieco zaniżona, gdyż musi być dostosowana do wielkości i ciężaru pojazdu. Jednak wysokość mandatu za przekroczenie dozwolonej prędkości, jest dokładnie taka sama jak w przypadku innych pojazdów.

Nie trzeba chyba powtarzać, jak ważne jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza tych określających dopuszczalną prędkość. Nałożone przez ustawodawcę limity prędkości nie powstały po to, aby uprzykrzyć kierowcom życie tylko po to, żeby zapewnić im bezpieczeństwo na drodze. Życie jest tylko jedno i nie warto go tracić przez brawurę i brak wyobraźni na drodze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *