Jaki jest najszybszy samochód świata w 2022?

Wszyscy uwielbiamy adrenalinę, szybkość i rywalizację. Tak już jesteśmy zaprogramowani. Od zawsze lubimy pobijać rekordy prędkości. Nowoczesne technologie i rozwiązania techniczne pozwalają nam na tworzenie maszyn osiągających naprawdę imponujące prędkości. Niełatwo jest stworzyć samochód, który stałby się tym najszybszym, jednak najwięksi producenci, specjalizujący się w sportowych modelach nie poddają się i wciąż próbują prześcigać się wzajemnie w aspekcie osiągania dużych prędkości. Komu z nich udało się stworzyć najszybsze auto świata?

Jeden z najszybszych samochodów w 2022 McLaren Speedtail

McLaren Speedtail powstał jako następca innego słynnego modelu, kultowego ML F1. To co wyróżnia oba modele, to centralnie umieszczony fotel kierowcy. Został zaprezentowany po raz pierwszy w 2018 roku, pod koniec października. Model ten ma specjalnie wyprofilowane nadwozie, by jak najbardziej zmniejszać opór podczas jazdy, a na kołach zamontowane są specjalne kołpaki, mające zmniejszać zawirowanie powietrza. Samochód ten jest więc pod każdym względem stworzony do szybkiej jazdy. Model ten jest edycją limitowaną. Został wypuszczony z produkcji w ilości trochę ponad 100 sztuk. Pierwsze egzemplarze dotarły do klientów w 2020 roku, a więc dwa lata po prezentacji. Pod maską znajdziemy hybrydowy układ napędowy, złożony z czterolitrowego silnika benzynowego i silnika elektrycznego. Speedtail rozpędza się do 300 km/h w czasie 13 sekund a najwyższa odnotowana prędkość wynosiła 402 km/h.

Hennessey Venom F5

Marka Hennessey w listopadzie 2017 roku podczas SEMA Show w Las Vegas zaprezentowało prototyp tego modelu jako swoją pierwszą samodzielną kontrukcję. Hennessey nie było wtedy zbyt popularne (i teraz również nie należy do topowych marek motoryzacyjnych), ale trzeba przyznać, że Venom F5 był ich całkowicie udanym debiutem. Ostateczną wersję tego modelu zaprezentowano w 2020 roku. Został on ostatecznie wyprodukowany w ilości 24 egzemplarzy. Miał on być nową wersją Venoma GT, ulepszoną o wiele nowoczesnych technologii zapewniających doskonałe właściwości aerodynamiczne. Został on wyposażony w podwójnie doładowany silnik o pojemności 7,4 litra. Najwyższa prędkość osiągnięta przez ten samochód to aż 484,4 km/h.

Najszybszy samochód na świecie, czyli SSC Tuatara

Ten samochód zaczął być produkowany przez amerykańską firmę SSC w 2019 roku. Podobnie jak poprzednie pozycje, należy on do tzw. supersamochodów, czyli maszyn, które pozwalają na osiąganie prędkości przekraczających 300 km/h. Pracę nad tym modelem rozpoczęto już w 2011 roku, kiedy to szukano następcy dla kultowego Ultimate Aero TT. W 2018 roku, 7 lat po debiucie prototypu przedstawiono finalną wersję Tuatary. Samochód został wyprodukowany w limitowanej ilości 100 egzemplarzy, które trafiły do klientów z końcem 2019 roku. W październiku 2020 roku producenci ogłosili, że ich dzieło pobiło rekord prędkości, a tym samym stało się najszybszym samochodem produkcyjnym na świecie. Prędkość, którą udało się nim osiągnąć to robiące wrażenie 532,8 km/h.

Wiele modeli samochodów innych marek osiągają jednak podobne prędkości i mogą stać w rankingu obok tych wymienionych wyżej. Oprócz Venoma czy Tuatary moglibyśmy w tej kategorii nominować np. Bugatti Veyron Super Sport lub Koenigsegg Agera RS.

Jedna myśl na temat “Jaki jest najszybszy samochód świata w 2022?

  1. Problem tylko w tym, że takim samochodem się nie daj jeździć w „normalnych” warunkach. Same wypadki i wielkie spalanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *