Jaki jest najstarszy samochód świata? Kiedy wynaleziono pierwsze auto?

Ford Motel T. to jeden z kandydatów na najstarszy samochód świata. W gruncie rzeczy konstrukcja Forda jest stosunkowo późna, jeśli chodzi o historię motoryzacji. Jednym z pierwszych samochodów na świecie był bowiem Benz Patent-Motorwagen Nummer 1. Szukając natomiast odpowiedzi na, to kiedy wynaleziono pierwsze auto, należy cofnąć się do drugiej połowy XIX wieku.

Jaki jest najstarszy samochód świata?

W pierwszej kolejności należałoby zdefiniować, czym jest samochód, ponieważ konstrukcja Benza różni się zasadniczo od znanych dzisiaj aut. Jeden z pierwszych samochodów na świecie posiadał bowiem trzy koła. Swoją konstrukcją Benz Patent-Motorwagen Nummer 1 przypominał inny popularny środek lokomocji, czyli powóz konny. Tak rozumiany najstarszy samochód świata pozbawiony był jednak tylnej sekcji, przeznaczonej dla pasażerów. W jej miejscu znajdował się natomiast silnik benzynowy.

Oczywiście pierwszy samochód na świecie nie osiągał prędkości porównywalnych ze współczesnymi pojazdami. Jego główną zaletą był natomiast fakt, iż jego eksploatacja nie powodowała zanieczyszczeń, podobnych do tych w wypadku koni. Jednak, z uwagi na innowacyjną technologię, najstarszy samochód świata był dostępny w głównej mierze dla ówczesnej elity, a to ze względu na jego wysoką cenę.

Kto wynalazł samochód?

Wracając do znanego Forda T, rewolucję motoryzacyjną łatwo kojarzy się z dokonaniami amerykańskimi. Prawda jest jednak taka, że omawiany tu pierwszy samochód świata powstał w Niemczech. Jego konstruktorem był niemiecki inżynier Karl Benz. Przez wielu jest on uważany za tego, który wynalazł samochód, dołączając do grona wynalazców pierwszych automobili.

Jako ten, kto wymyślił samochód, Karl Benz spotykał się również z licznymi nieprzyjemnościami w związku z eksploatacją samochody z silnikiem benzynowym. W odpowiedzi na to uzyskał on pierwsze w historii pozwolenie na użytkowanie samochodu, innymi słowy pierwsze prawo jazdy.

W którym roku wynaleziono samochód?

Odpowiadając na pytanie, w którym roku wynaleziono samochód, warto skupić się na patencie, który został przyznany Benzowi w 1886 roku. Data ta może być więc uznana początek rewolucji motoryzacyjnej, ponieważ od tego momentu, kolejne konstrukcje stawały się już tylko szybsze i silniejsze.

Warto również zaznaczyć, że Benz Patent-Motorwagen Nummer 1, jaki pierwsze auto na świecie, może się różnić od konstrukcji znanych dzisiaj. Dla przykładu Ford Model T z 1908 roku, dużo bardziej przypomina współczesne samochody. Jest to jednak wynik blisko dwudziestu lat rozwoju i innowacji, do których dołożyć należy powstanie taśmy produkcyjnej. W momencie, kiedy powstał pierwszy samochód, produkcja wyglądała nieco inaczej, oraz przeznaczona była dla mniejszej ilości odbiorców.

Tak więc odpowiadając na pytanie, jaki jest najstarszy samochód świata oraz kiedy wynaleziono pierwsze auto, należy cofnąć się do końca XIX wieku. Benz Patent-Motorwagen Nummer 1, poprzedza bowiem znanego Forda Model T o około 20 lat.

Jedna myśl na temat “Jaki jest najstarszy samochód świata? Kiedy wynaleziono pierwsze auto?

  1. 1886 ROK?! W głowie mi się nie mieści, że wtedy powstało pierwsze auto…. no ale, nie przypominało ono tego, którym jeździmy dziś…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *