Jak zarejestrować samochód? Rejestracja auta krok po kroku

Bez względu na to, czy kupujesz nowy, czy używany samochód, od dealera lub sprowadzany z zagranicy, musisz go zarejestrować. Choć nie jest to zbyt skomplikowane, to w niektórych przypadkach wiąże się z licznymi formalnościami. Sprawdź, gdzie zarejestrować samochód i jakie dokumenty będą ci do tego potrzebne. Przedstawiamy rejestrację auta w Polsce krok po kroku.

  1. Rejestracja samochodu – wniosek
  2. Rejestracja pojazdu – dokumenty
  3. Pozwolenie czasowe i nowy dowód rejestracyjny
  4. Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

1. Rejestracja samochodu – wniosek

Pierwszą czynnością, do której powinieneś przystąpić, chcąc, zarejestrować nowo nabyty pojazd jest wypełnienie odpowiedniego wniosku. Taki formularz znajdziesz na stronie wydziału komunikacji właściwego dla twojego miejsca zamieszkania, wystarczy go wydrukować i wypełnić. To najprostszy sposób, jednak możesz także poprosić o wniosek w urzędzie i tam go uzupełnić.

A jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu? Nie jest to skomplikowane, wystarczy, że wpiszesz tam swoje dane, a także inne informacje takie jak m.in. numer VIN, marka i model pojazdu czy numer silnika, jednak tym ostatnim nie warto się przejmować. W końcu silnik to część zmienna.

2. Rejestracja pojazdu – dokumenty

Wypełniony wniosek to nie wszystko. Potrzebne będą ci także inne dokumenty do rejestracji pojazdu, takie jak: dowód własności samochodu (np. umowa kupna-sprzedaży), karta pojazdu (o ile ją otrzymałeś) oraz dowód i tablice rejestracyjne. Dodatkowo, jeśli nie jesteś jedynym właścicielem pojazdu, powinieneś mieć przy sobie również pełnomocnictwo współwłaściciela, chyba że razem stawicie się w urzędzie.

rejestracja-samochodu-jakie-dokumenty

A gdzie należy się udać z tymi dokumentami? Z kompletem dokumentów oraz ważnym dowodem osobistym należy stawić się w wydziale komunikacji starostwa powiatowego.

3. Pozwolenie czasowe i nowy dowód rejestracyjny

Jeśli prawidłowo skompletowałeś dokumenty, urzędnik wyda ci pozwolenie czasowe ważne 30 dni. Z takim dokumentem będziesz mógł poruszać się po drodze bez nowego dowodu rejestracyjnego.

O nowym dowodzie zostaniesz poinformowany przez e-mail lub wiadomość SMS, wtedy musisz ponownie pojawić się w wydziale komunikacji z ważną, opłaconą polisą OC. Czas oczekiwania na nowy dokument to zazwyczaj około 2 tygodni, jednak zależy to od miasta, w którym rejestrujesz pojazd.

4. Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Warto pamiętać, że rejestracja samochodu to nie tylko mnóstwo formalności, ale również dodatkowe wydatki. Standardowa suma, jaką zapłacisz za rejestrację używanego auta to 180,50 zł. Jednak w niektórych przypadkach może ona wzrosnąć.

A co składa się na koszt rejestracji samochodu? Przede wszystkim tablice rejestracyjne (zwyczajne kosztują 80 zł), dowód (54 zł), pozwolenie czasowe (13,50 zł) oraz nalepki (31 zł) i opłaty ewidencyjne (2 zł). A jeśli zdecydujesz się na zakup indywidualnych tablic rejestracyjnych, będziesz musiał liczyć się z wyższym kosztem, nie 80 a 1000 zł. Ponadto opłaty te wyglądają nieco inaczej w przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *