Pozytywne strony klimatyzacji w samochodzie docenia niemal każdy posiadacz nowszego auta. Obecnie takie udogodnienie jest już standardem w nowych autach. Nie oznacza to jednak, że można korzystać z niego bezterminowo, bez serwisowania. O klimatyzację należy zadbać, aby nie wpływała negatywnie na nasze zdrowie i żeby skutecznie spełniała swoją funkcję. Co więc warto wiedzieć o ozonowaniu i chemicznym odgrzybianiu klimatyzacji samochodowej?
Odgrzybianie klimatyzacji – kiedy jest konieczne?
Według zaleceń specjalistów, odgrzybianie klimatyzacji samochodowej należy przeprowadzać co rok, najlepiej wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego. O tej porze roku jest mniejsza wilgotność powietrza, co sprzyja serwisowaniu klimatyzacji. Zimą i jesienią odgrzybianie nie ma sensu, ponieważ bakterie i grzyby szybciej będą się namnażały.
Objawem sugerującym, że najwyższy czas zdecydować się na odgrzybianie klimatyzacji, jest nieprzyjemny zapach z wentylacji samochodowej. Niektórzy wyczują w nim pleśń. To jasny sygnał, że klimatyzację trzeba jak najszybciej wyczyścić, ponieważ może to negatywnie odbić się na naszym zdrowiu.
Chemiczne odgrzybianie klimatyzacji – na czym polega?
Klimatyzację można oczyszczać na różne sposoby. Wśród nich wymienia się chemiczne odgrzybianie. Wykorzystywane są do tego specjalne środki, które eliminują bakterie, grzyby i inne drobnoustroje. Najczęściej dostępne są one w formie aerozolu lub granatu. Przy wykorzystaniu tego pierwszego preparatu, wystarczające jest zaaplikowanie go do kanału wentylacyjnego lub bezpośrednio w parownik. Drugi natomiast, granat, należy postawić na podłodze, zaraz pod filtrem kabinowym i go uruchomić. Chcąc samodzielnie odgrzybić klimatyzację, należy zwrócić szczególną uwagę na to, jakie preparaty wybieramy. Najważniejsze, żeby były to środki do czyszczenia klimatyzacji, a nie jedynie do odświeżenia.
Ozonowanie klimatyzacji – na czym polega i kiedy warto?
Ozonowanie klimatyzacji to odkażenie jej bez użycia środków chemicznych. Dzięki tej metodzie czyszczenie obejmuje nie tylko samą klimatyzację, ale także wnętrze auta. Usuwane są przykre zapachy, neutralizowane są grzyby, pleśń, bakterie i inne drobnoustroje. Znika też zapach dymu papierosowego. Ozonowanie to czyszczenie klimatyzacji za pomocą aktywnego tlenu, który ma silne właściwości odkażające. Przed tym procesem samochód musi zostać odkurzony i pozbawiony wszelkich zanieczyszczeń. Do odgrzybiania wykorzystywane jest urządzenie zwane generatorem ozonu. Moc i czas ozonowania ustalany jest przez specjalistów, którzy zajmują się taką techniką na co dzień. Po przeprowadzeniu ozonowania samochód musi zostać dokładnie wywietrzony. Metoda ta polecana jest szczególnie dla alergików, astmatyków i osób, które przewożą małe dzieci. Nie każdy może pozwolić sobie na chemiczne odgrzybianie auta, a ozonowanie jest w 100% bezpieczne dla zdrowia.