Jakie wymiary ma najmniejszy samochód świata?

Świat motoryzacji od lat fascynuje szybkość i nienaturalna wielkość. Nic dziwnego, bo zapewne większości z nas przyspieszyłby oddech na widok gigantów, jak Cadillac Escalade czy Yukona od GMC. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, jakie jest najmniejsze auto świata? Mechaniczne maszyny wielkości wózków sklepowych i to wypuszczane seryjnie, po 200 tysięcy egzemplarzy? Oto one.

BMW Isetta

Nie jest to zapewne reprezentacyjny model, taki, który widzicie, słysząc nazwę marki BMW. Być może nawet nie wiedzieliście, że on istnieje. Isetta to mikrosamochód produkowany przez BMW w latach 1955-1962, jest to więc stosunkowy stary model. Jednak sam pomysł nie został zainicjowany przez producentów niemieckiego koncernu. Pierwowzór należał do firmy ISO, a BMW odkupiło od niej licencję na Isettę. BMW zaczęło produkować ten samochód z przeznaczeniem na rynek europejski i amerykański. Pojazd napędzany jest silnikiem, pochodzącym ze skutera i w teorii może pomieścić całe dwie osoby. Wymiary? Ten mikrus ma całe 220 cm długości, 131 cm szerokości i 130 cm wysokości. Wyprodukowany został w ilości ponad 160 tysięcy egzemplarzy. Jednak na roku 1962 się nie skończyło, ponieważ obecnie, w Wietnamie produkowana jest elektryczna wersja tego modelu.

Mały samochód osobowy Brütsch Mopetta

Potraktujemy Mopetta jako ciekawostkę, gdyż nie był to komercyjnie produkowany samochód. Jeśli mielibyście ochotę na przejażdżkę najmniejszym kabrioletem w historii, oto on. Ten mikrosamochód był produkowany w 1957 roku przez niemiecką firmę Brütsch. Okres produkcji był dosyć krótki, a do sprzedaży wypuszczono jedynie 14 egzemplarzy. Niemiecki kabriolecik ma jedynie 170 cm długości, 91 cm szerokości i 100 cm wysokości. Waży jednak dosyć sporo, jak na te małe wymiary, bo aż 78 kg. Maksymalna prędkość, jaką osiąga to zawrotne 45 km/h. Aktualnie samochód jest niemalże nie do zdobycia.

Corbin Sparrow

Jest to mały, trójkołowy samochód elektryczny, produkowany w latach 1999-2003 przez Corbin Motors, a od 2005 roku pod amerykańską marką Myers Motors. Koncepcja, jaka przyświecała producentom, to stworzenie taniego pojazdu umożliwiającego pokonywanie krótkich dystansów ulicami przedmieść. Auto jest trzydrzwiowe, jednak służy do przewożenia tylko jednej osoby. W porównaniu do poprzedników samochód jest dosyć sporych rozmiarów. Ma ”aż” 240 cm długości, 120 cm szerokości i 140 cm wysokości. I co ciekawe, waży ponad 600 kg! Maksymalna prędkość, jaką osiąga to 100 km/h.

Najmniejszy samochód świata Peel P50

Myślicie, że ciężko jest wyprodukować auto jeszcze mniejsze niż Isetta? To słuchajcie tego. Peel Engineering Company przyjęło to wyzwanie i stworzyło coś, co zapisało się w Księdze rekordów Guinnessa jako najmniejszy, produkowany komercyjnie, osobowy samochód. Maszyna ta porusza się na trzech kołach i w kabinie pomieści tylko jedną osobę. P50 ma całe 134 cm długości, 99 cm szerokości i jest wysoki na 132 cm. Najcięższy z wyprodukowanych modeli ważył 59 kg. A gdybyście byli ciekawi, jak szybko można jechać takim autem, to maszyna od Peel osiąga prędkość maksymalną 61 km/h. Ten mikrosamochód był produkowany przez trzy lata, od 1962 do 1965 na Wyspie Man.

2 myśli na temat “Jakie wymiary ma najmniejszy samochód świata?

  1. Ten Peel P50 wygląda komicznie, jakby ktoś wziął zabawkowe autko i je powiększył XD WSPANIAŁE

  2. Dobrze, że takie samochody nie jeżdżą po ulicach. Są na pewno bardzo niebezpieczne dla kierowcy i pasażera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *