Co to jest chip tuning auta?

Każdy pasjonat samochodów marzy o genialnych osiągach i możliwie największej mocy silnika swojego samochodu. Niestety często fabryczne cechy samochodu nie dają nam takich wrażeń z jazdy, jakbyśmy chcieli. Umożliwiają to coraz popularniejsze modyfikacje, zwane chip tuningiem. Czym jest chip tuning? Jak i gdzie go wykonać?

Czym jest chip tuning samochodu?

Chip tuning to pewna modyfikacja, która pozwala na zwiększenie mocy silnika bez ingerencji mechanicznej. Odbywa się poprzez wprowadzenie zmian w oprogramowaniu komputera sterującego jednostką napędową. Tak naprawdę chip tuning sprowadza się do wydobycia rezerw mocy silnika. Producenci stosują taką rezerwę, aby silnik zachował lepszą trwałość. Chip tuning oprócz zwiększenia mocy silnika umożliwia również obniżyć zużycie paliwa (tzw. eco tuning).

Jak i gdzie wykonuje się chip tuning auta?

W internecie możemy znaleźć wiele różnych ofert wykonania chip tuningu samochodu. Jednym ze sposobów na szukanie dobrych mechaników jest podejrzenie firm oferujących chip tuning auta w ogłoszeniach internetowych (np. sprzedajemy.pl). W tym procesie ważne jest, aby wykonywał go doświadczony specjalista, gdyż od dokładności przeprowadzenia chip tuningu zależy bardzo wiele. Źle wykonany chip tuning może przynieść więcej szkody niż pożytku. Każdy dobry mechanik wie, że wszelkie modyfikacje w samochodzie należy rozpocząć od wnikliwej analizy stanu technicznego pojazdu. Może się bowiem okazać, że istnieją pewne odchylenia, których naprawa będzie niezbędna do wprowadzenia zmian w oprogramowaniu. Mogą to być np.: uszkodzony przepływomierz, zapchany katalizator czy dziura w intercoolerze. Dopiero po uregulowaniu tych parametrów wykonuje się chip tuning.

Co zmienia chip tuning samochodu?

Chip tuning auta pozwala na uzyskiwanie lepszych osiągów i dynamiki. Oprócz zwiększenia mocy dosyć ważnym argumentem za chip tuningiem może być dostrojenie silnika, aby poprawić zużycie paliwa. Pozwala to na korzystanie z lepszej jakości paliwa, przy jednoczesnym braku zwiększenia kosztów. Tuningowi poddaje się nie tylko silnik, ale i automatyczne skrzynie biegów. One bowiem również opierają swoją pracę na przygotowanych przez producentów oprogramowaniach.

Minusy i plusy chip tuningu

Istotną kwestią przemawiającą na niekorzyść chip tuningu jest możliwość utraty gwarancji na samochód. Chociaż nie jest to wcale takie proste i wymaga przeprowadzenia skomplikowanej procedury, to serwis odpowiedzialny za gwarancję naszego auta może wykryć, że oprogramowanie samochodu zostało zmodyfikowane. Zatem, mimo iż, jest w pełni legalny, to chip tuning nie jest więc zalecany przy samochodach będących na gwarancji. Jeśli silnik zostanie niepoprawnie zmodyfikowany, może szybciej ulec zużyciu. Poza tym większa moc silnika może wpłynąć na zużycie innych elementów eksploatacyjnych.

Z oczywistych, wymienionych już wcześniej plusów chip tuning pozwala na zmniejszenie zużycia paliwa. Dobrze wykonany nie powinien również wpłynąć na żywotność silnika. Oprócz tego tuning wyraźnie poprawia komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy. I najważniejsza kwestia — chip tuning to proces, który można odwrócić.

2 myśli na temat “Co to jest chip tuning auta?

  1. Nie wiem, po co wprowadzać takie ulepszenia do auta…. Szczególnie że jak ktoś nie wie, co robi, to jeszcze może go zepsuć….

  2. Chip tunning wieje dla mnie tandetą xD po coś są te zabezpieczenia producenta i tak dalej….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *